Atatürk diyor ki:
“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”
23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.
Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınmıştır.
Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI VE TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN 102. KURULUŞ YILI KUTLU OLSUN.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı okulumuzda düzenlenen törende coşkuyla kutladık.
Okulumuzda 22 Nisan 2022 Cuma günü öğrencilerimizin kortej yürüyüşü ile başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen ilkokul ortaokul Müdürü Eyüp Adıbelli, barışın hakim olduğu bir dünyada sevgiyle, kardeşçe yaşamanın, bugünün küçükleri yarının büyükleri olan çocuklarımızla mümkün olacağını dile getirerek, çocuklarımızın bayramını kutladı. Programın sunuculuğunu ilkokul 4.sınıf öğrencilerimizden Ela Özaltay ve Efe Çoban gerçekleştirdi.
Törenimize anasınıfı ve ilkokul öğrencilerimizin büyük bir özveri ile hazırladıkları, birbirinden muhteşem gösterileri damga vurdu. Anasınıfı beş yaş grubu öğrencilerimizin modern dans ve ritim dans gösterilerini, teknoloji tutkunu ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerimizin tasarladıkları dört ayaklı arazi robotlarının gösterileri ile ikinci, üçüncü sınıf öğrencilerimizin programladığı robot dans gösterilerini heyecanla izledik.
Minik sanatçıların buluştuğu okul orkestramız, kadrolarında yer alan deskbell, gitar, elektro gitar,kahon, bateri, ukulele ve keman grupları ile çocuk koromuza eşlik ettiler. İlkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerimizden oluşan çocuk koromuz Tebessüm ve Fairtale isimli parçaları başarıyla seslendirdiler.
Jimnastik ve Judo kulübü öğrencilerimizin çeviklik ve ustalık gerektiren birbirleriyle koordineli hareketlerden oluşan gösterilerini nefeslerimizi tutarak heyecanla izledik. İlkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerimizin just dans gösterilerine öğrencilerimiz de eşlik etti.
Program ilkokul ikinci sınıf öğrencilerimizin halay, üçüncü sınıf öğrencilerimizin Zeybek, dördüncü sınıf öğrencilerimizin Karadeniz yöresine ait halk oyunları gösterileri ile sona erdi.
Bugünü çocuklarımıza armağan eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, Birinci Meclisin tüm üyelerini, aziz şehitlerimizi saygı, şükran ve minnet duygularımızla anıyoruz.